Creed Spice and Wood е еден од најмагичните и елегантни парфеми на пазарот. Оваа мирисна композиција e од креаторот на парфеми Oliver Creed и го има класичниот потпис на куќата Creed. Се отвара со ноти на јаболко, лимон и бергамот; средните ноти се бибер, бреза, каранфилче, ангелика и пачули; основните ноти се кедар, ирис, даб мов и мошус. Комбинацијата на овие ноти резултира во елегантен, софистициран и луксузен парфем со исклучителна долготрајност.

Creed Spice and Wood е идеален за специјални прилики и ноќни излегувања, но и за секојдневна употреба. Овој парфем е непрекршлив додаток во секоја колекција на парфеми и е особено популарен меѓу мажите кои ја ценат класичната, луксузна и издржлива мирисна нота. Куќата на Creed има долга историја во производството на прекрасни парфеми, а Spice and Wood е еден од најубавите примероци на тоа.